Tomasz 11/04/2019

Wybór konkretnego podnośnika do danej pracy jest kluczowy ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność działania. Do czego innego przydadzą się podnośniki koszowe, do czego innego nożycowe, gdzie indziej wykorzystamy zwyżki, a jeszcze gdzie indziej podnośniki elektryczny. Postanowiliśmy więc stworzyć krótki poradnik na ten temat i rozstrzygnąć jak trafnie wybrać rodzaj podnośnika do danej pracy.

Jeżeli praca ma odbywać się na otwartej przestrzeni, na przykład podczas przycinania drzew bądź naprawie linii energetycznej, to wydaje się że najlepiej sprawdzają się wtedy podnośniki koszowe. Mają one większą możliwość manewrowania kosztem, który znajduje się na długim wysięgniku. Jednak nie zawsze jest to możliwe i łatwe do zrealizowania, nie zawsze też podnośnik koszowy jest bezpieczny. Wobec tego firmy prowadzące wynajem podnośników często polecają wtedy wykorzystanie podnośnika nożycowego. Urządzenie to jest o wiele stabilniejsze, jednak kosztem możliwości manewrowania platformą, na której pracują monterzy. Wynika to z tego, że podnośnik nożycowy może poruszać się tylko na drodze góra-dół, nie jest możliwe przechylanie lub przemieszczanie platformy w innych kierunkach i płaszczyznach. Jednak za to mamy do czynienia z o wiele większą stabilnością, wobec tego z takich urządzeń korzysta się przede wszystkim tam, gdzie zwyczajny podnośnik koszowy mógłby ulec wywróceniu.

Podnośniki powyższego typu często spotkamy więc na przykład w magazynach, gdzie pracownicy wykorzystują je do obsługi wysokich półek. Szeroka platforma pozwala nam na wygodne przemieszczanie nawet ciężkich towarów, które można podnośnikiem wkładać na wysokie miejsca. Bez problemu zmieści się na niej nie tylko towar, ale też pracownik lub nawet kilku, którzy będą mogli swobodnie i bezpiecznie przemieścić go na półkę. Ponieważ w magazynach nie ma potrzeby manewrowania platformą w różnych kierunkach, podnośnik nożycowy doskonale spełnia swoje zadanie. Jest stabilny, jest pewny, ma bardzo dużą nośność. Można nawet zamówić wersje, które potrafią unosić towary o wadze nawet do kilkunastu ton.

Jak może się więc przekonać, dobór odpowiedniego rodzaju podnośnika to odpowiedniej pracy jest kluczowy. Najważniejsze jest tu bowiem bezpieczeństwo pracowników, a także wygoda pracy. Jeżeli więc potrzebujemy urządzenia, które pewnie stoi na gruncie, nie jest podatne na wywracanie się, a także może podnosić bardzo ciężkie przedmioty, najlepiej jest zdecydować się na podnośniki nożycowe. Zwłaszcza, że ich obsługa jest prosta i intuicyjna.