Tomasz 28/08/2018

Starsze auta marki BMW posiadają wbudowane przez producenta radio, które jest o wiele większych wymiarów, niż standardowe urządzenia. Często ludzie chcą dzisiaj tego typu radia wymienić na nowe, ponieważ stare nie umożliwiają odtwarzania płyt CD ani muzyki z kart pamięci, a jednie kasety magnetofonowe, których od bardzo dawna już się nie wykorzystuje. Wobec tego sprawdzimy dziś jak możemy zaadaptować nowoczesne radio do starszego modelu BMW.

Pierwszą i najważniejszą przeszkodą jest większy wymiar starego radia. Jednak gdy wymontujemy je z panelu i spojrzymy do tyłu, okaże się, że tak naprawdę samo wnętrze jest o wiele mniejsze. Ma dokładnie taki sam wymiar jak dzisiejsze radia. Dlaczego BMW zdecydowało się na wykorzystanie starszego typu odbiorników radiowych, które mają większą jedynie przednią ścianę? Nie wiadomo, jednak teraz nie o tym będziemy mówić. Otóż do zmiany starego radia na nowoczesne potrzebujemy specjalnej przejściówki. Włożymy ją w miejsce panelu po starym radiu, a do środka zainstalujemy nowe radio. To wszystko. Jednak wielu osobom to nie wystarcza, ponieważ uważają, że spora część deski rozdzielczej się w ten sposób marnuje. To oczywiście żaden kłopot, możemy zamówić przejściówki niemal dowolnego rodzaju. W dolnej części, gdzie dawniej były przyciski sterującej radiem, możemy mieć na przykład dodatkowy wyświetlacz temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, napięcia w instalacji elektrycznej pojazdu, czy też kontrolki podłączone do wybranych przez nas funkcji. Oprócz tego możliwe jest stworzenie panelu z dodatkowymi przełącznikami, którymi będziemy albo sterować samym radiem, albo też innymi urządzeniami w pojeździe.

Tak więc trzeba tu jasno powiedzieć, że wszystko wygląda całkiem zachęcająco. Wystarczy bowiem jedynie włożyć przejściówkę w panel i następnie umieścić nowe radio tam, gdzie były „bebechy” starego urządzenia. Czy jednak czekają nas jeszcze jakieś kłopoty? Otóż problemem będzie na pewno podłączenie. Starsze modele BMW nie wykorzystują znanego dzisiaj złącza DIN, które jest standardowe i pasuje do każdego radia. Będziemy musieli więc albo takie złącze dorobić do instalacji sami, albo też skorzystać z jakiegoś innego wynalazku. Jeżeli nie czujemy się pewni w elektronice i elektryce samochodowej, lepiej oddajemy auto do wyspecjalizowanego warsztatu BMW, gdzie mechanicy zajmą się podłączeniem radia do samochodu. Pamiętajmy jednak, że w pewnych sytuacjach może się okazać, że niektóre funkcje nie będą mogły działać, z powodu zbyt dużej różnicy w sposobie obsługi nowego radia i starego. Nie mówimy tu oczywiście o funkcjach dostępnych w samym radiu, na przykład takich jak odtwarzanie płyt CD. Problemem może być choćby działanie automatycznej anteny zewnętrznej, którą posiadały niektóre starsze modele BMW.

Montaż nowego radia i jego podłączenie w starszych modelach BMW jest jak widać niczym trudnym. Możemy więc bez problemu pozbyć się starego odtwarzacza na kasety i w jego miejsce zamontować sobie coś nowego, odtwarzającego płyty CD, MP3, bądź mającego wejście dla zewnętrznego odtwarzacza. Wszystko będzie działać prawie idealnie, jeśli tylko zamówimy odpowiednią przejściówkę do deski rozdzielczej i oczywiście odpowiednio wszystko podłączymy do instalacji pojazdu.

Znajdź interesujące cię szczegóły na:

https://gdansk.bmw-bawariamotors.pl/samochody-uzywane

https://gdansk.bmw-bawariamotors.pl/samochody-uzywane-do-odbioru/

http://www.bawariamotors.mini.com.pl/pl_PL/home.html